11.07.2014

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

1447
görüntüleme

Yenimahalle’de çöp devrimi

Yenimahalle’de çöp devrimi

Yenimahalle Belediyesi 2011 yılında başlattığı yer altı çöp konteyneri uygulamalarına devam ediyor. 200 yeni konteyner için Batıkent Kardelen Mahallesi’nde yer tespit çalışmaları başladı.

Yeni konteynerler yolda
 
Yenimahalle Belediyesi Başkent'te başlattığı “Çöp devrimini” tamamlamaya çok yaklaştı. Sokağa çöp bırakma devrine son veren belediye, çöp konteynersiz cadde ve sokak bırakmazken; yoğun yerleşimin olduğu sitelerin önüne de yeraltı çöp konteynerleri yerleştiriyor. Geçtiğimiz sene Batıkent’te çöpleri yerin altına indiren belediye, bu bölgeye 200 adet daha konteyner yerleştirerek Batıkent bölgesindeki çalışmayı tamamlamayı hedefliyor.
 
Mahalleler çöp kokmayacak
 
Yenimahalle Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, şuana kadar Yenimahalle Merkez ve Batıkent’te 1170 adet yeraltı çöp konteyneri yerleştirdi. Mahallelerdeki çöplerden kaynaklanan kokunun ve görüntü kirliliğinin önüne geçmek isteyen belediye, önümüzdeki yıl diğer mahallelerde de çalışmalara hız verecek.
 
Görsel kirlilik de yok
 
Türkiye'de ilk kez Yenimahalle Belediyesi tarafından uygulanmaya başlayan yeraltı çöp konteyneri sistemiyle bir defada eskisinden 7 kat daha fazla çöp toplanabiliyor. Bölgedeki ihtiyaca bağlı olarak 5 ya da 7 tonluk kapasiteye sahip olan dev çöp tankları, mahallelerde olabilecek rahatsız edici kokuyu engelliyor. 2,5 metre yüksekliğindeki konteynerlerin 1,65 metrelik kısmı toprağın altında kalırken, sadece 85 cm’lik kısmı toprağın üzerinde yer alarak görsel kirliliğin önüne geçiyor. Çöpler toprak altına alındığı için koku, kapalı olduğu için de sinek ve böcek yapmıyor. Çöplerin karıştırılma ve sokağa saçılma ihtimali de ortadan kalkıyor.
 
5 kat yakıt tasarrufu

Temizlik Müdürlüğü ekiplerinin düzenli bir şekilde ilaçlama çalışması yapması sayesinde çöpler hijyenik ortamda toplanıyor. Ortalama 70 ev tarafından kullanılabilen bir çöp konteyneri hurda toplayıcılar ve sokak hayvanları tarafından dağıtılamıyor. Özel vinçli dört adet çöp arabası ile iki günde bir defa yapılacak seferlerle boşaltımı yapılan konteynerler, belediyenin büyük ölçüde yakıt ve personel tasarrufu yapmasını sağlıyor. 40 saniye gibi kısa bir sürede boşaltılabilen dev çöp tankları, yakıt masrafını önceye oranla 5’te 1’e indiriyor. 

Kaynak : Yenimahalle Belediyesi

Ankara'da Ulaşım İndirimi

Ankara / 27.06.2014

Batıkent ile Eskişehir yolu arasında EGO hattı kampanyası

Batıkent / 24.06.2014

Batıkent'in "Central Park"ı: Batıkent Kent Merkezi Parkı

Batıkent / 24.06.2014

Hz. Ebubekir Camii Açılışı

Batıkent / 24.06.2014

Kubat Büyüledi

Batıkent / 16.06.2014