06.04.2015

Batıkent Admin
tarafından eklendi

1589
görüntüleme

İMO: Patlayan borular 1970'ten kalma

İMO: Patlayan borular 1970'ten kalma

İvedik Metro İstasyonu yakınında geçtiğimiz cumartesi günü patlayan ana şebeke su borusuyla ilgili teknik incelemelerini tamamlayan İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, patlayan boru hattının 1970’li yıllardan kalma olduğunu açıkladı.

İnceleme sonuçlarını kamuoyuyla paylaşan Şube Başkanı Selim Tulumtaş, arızalanan boru hattının 1970’li yıllarda yapıldığını ifade ederek, “ASKİ Genel Müdürlüğü’nün aynı dönemde yapılan aynı çap ve özellikteki borulardan oluşan hatların bir bölümünü devre dışı bıraktığı, söz konusu bu hattın yenilenmediği tespit edilmiştir” dedi. Tulumtaş, tespitle ilgili şu bilgileri paylaştı:

SÜREKLİ TEHDİT ALTINDA
“Bu olay, gelecekte karşılaşılabilecek benzer sorunları görmek açısından önemlidir. ASKi’nin mevcut içmesuyu iletim hatlarının bakımı, onarımı ve yenilenmesi ile ilgili olarak ciddi bir planı ve buna bağlı olarak programının olması gerekmektedir. Hayati önemi haiz kentsel altyapı sistemlerinin, hazırlanacak plan ve oluşturulacak programa göre rutin olarak, bu tür aksaklıklar yaşanmadan önce, izlenmesi, incelenmesi ve bakım ve onarım çalışmalarının usulüne ve tekniğine uygun olarak yerine getirilmesi ana ilke olmalıdır. Tüm diğer sistemlerde olduğu gibi kentsel altyapı sistemlerinde de böylesi bir anlayışla hareket edilmediği müddetçe kentin ve kentlilerin can ve mal güvenliği açısından sürekli tehdit altında kalacağını söylemek teknik bakış açısıyla bir kehanet sayılmamalıdır.”

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ankara/28639709.asp

Batıkent'i seviyor musunuz?

Batıkent / 05.04.2015

Ankara'nın yeni heykeli: "Transformers robotu..."

Ankara / 03.04.2015

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Laboratuvar Sonuçları

Batıkent / 30.03.2015

OSTİM'e teknik kütüphane

Ankara / 29.03.2015

Metro'nun dibinde yol çöktü

Ankara / 28.03.2015