24.07.2014

Batıkent Admin
tarafından eklendi

1607
görüntüleme

AŞTİ'de bayram yoğunluğu yaşanıyor!

AŞTİ'de bayram yoğunluğu yaşanıyor!

Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali (AŞTİ)'de Ramazan Bayramı öncesi yoğunluk arttı. Ancak yetkililer AŞTİ'de bayram öncesi bir izdihamın yaşanmadığını belirttiler. 

Ramazan Bayramı’na bir hafta kala AŞTİ’de hareketlilik arttı. 700 ek seferle birlikte günlük giriş-çıkış yapan otobüs sayısı bin 900 olurken yetkililer, “Bayram yaz dönemine rastladığı için kalabalık var ama izdiham yok” dedi.

Ankara’nın Türkiye’ye açılan kapısı olan AŞTİ’de bayrama bir hafta kala hareketlilik arttı. İhtiyaca cevap vermeye çalışan firmalar, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması ve vatandaşların rahatça seyahat edebilmeleri için ek seferler açtıklarını belirtiyor. Yaz dönemi olması ve öğrencilerin okullar kapandığı için evlerine zaten dönmüş olmaları nedeniyle bilet bulmanın daha kolay olduğunu belirten Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Başkanı Mustafa Tekeli, “Öğrenciler evlerine gittiği için bilet bulmak daha kolay oluyor. Bayram hareketliliği var ancak izdiham yok” dedi. 

KOORDİNELİ ÇALIŞIYORUZ

Başkentlilerin rahat etmesi için firmaların otobüs sayılarını artırdığına dile getiren Tekeli şunları söyledi: 

“Bayram öncesinde AŞTİ’ye giriş çıkış yapan otobüs sayısı bin 200 iken bu rakamın 700 ek servisle bin 900’e çıktı. Biz vatandaşlarımızdan dikkatli olmalarını ve güvenilir firmalardan bile almalarını istiyoruz. Ankara Valiliği olmak üzere emniyet, trafik şube, Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, AŞTİ yönetimi ve yazıhaneler koordineli olarak çalışıyoruz. Hiç bir sıkıntı yaşanmadan bu yoğun dönemi atlatacağız.”

DENETİMLER ARTACAK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Ramazan Bayramı nedeniyle korsan yolcu taşımacılığını önlemek için denetimleri artıracak.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, yaklaşan Ramazan Bayramı tatilinde akraba ziyareti veya dinlenme tatili olarak değerlendirmek isteyen vatandaşların geçmişteki trafik kazaları sonrası acı olayları tekrar yaşamamaları için özellikle özel araçlarıyla trafiğe çıkan vatandaşların diğer sürücüler için de hayati önem taşıyan kurallara uymasını istedi. Öte yandan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bayram yoğunluğu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için B2 ve D2 belgeli otobüslerden yararlanılması için genelge yayımlandı.

ŞOFÖR SAYISI UYARISI

Ramazan Bayramı’nın gelmesi ve arkasından Cumhurbaşkanı seçimi için yolcuların geri dönmeleri nedeniyle yoğunluk oluşacağına dikkat çeken Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkan Vekili Abidin Nemli, “Mesafesi 500 kilometreye kadar seferlerde mutlaka dinlenmiş ve uykusunu almış iki şoför, bin-bin 500 kilometre uzun mesafelerde mutlaka üç şoför kullanılmalı” diye koşuştu.

VALİ YÜKSEL’DEN BAYRAM GENELGESİ

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel bayram süresince tedbirlerin alınması ve hızla uygulanmasını isteyerek ilgili mercilere şu yazıyı gönderdi: 

“İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü 26 Temmuz’dan itibaren sorumluluk bölgeleri itibariyle, huzur planlarını uygulamaya koyacaklar ve emniyet-asayiş tertip ve tedbirlerini 31 Temmuz’a kadar aksaksızca sürdürecek. Havaalanı, gar ve terminallerde yaya ve motorlu devriyeler ile şehir içi ve devlet kara yolları üzerinde tertip edilecek trafik ve asayiş ekiplerinin sayıları arttırılacak, vatandaşlarımızın huzurlu ve güvenli seyahatlerine hazır hale getirilecek. Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlıkları, özellikle alışveriş yerleri ile diğer umuma açık mahalleri mevzuatlarına uygun olarak ve tefrik edilecek zabıta ekipleri marifetiyle etkin bir şekilde denetleyecek. Belediyeler itfaiye, su ve kanalizasyon arıza ekiplerini bayram süresince göreve hazır hale getirecek, nöbetçi memurluklarını vatandaşlarımızın müracaatlarına sürekli açık tutacak.”

Kaynak : Ajanslar

İstanbul'a hızlı tren bu cuma yola çıkıyor

Ankara / 23.07.2014

Uyuşturucu bağımlıları için cinayet gibi karar

Ankara / 23.07.2014

Başkent Ramazan Bayramı’na hazır

Ankara / 23.07.2014

Uzun yol sürücüyü uyutuyor

Ankara / 20.07.2014

Ankara'da tiyatro bahçesinde silahlı çatışma!

Ankara / 20.07.2014