03.09.2014

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

1450
görüntüleme

ASKİ, Mogan’daki yosunların kökünü kazıyacak

ASKİ, Mogan’daki yosunların kökünü kazıyacak

Mogan Gölü’nde önceki gün fark edilen turna balıklarının ölüm nedeniyle ilgili ‘sudaki kirlilik’ ve ‘oksijen yetersizliği’ konuları üzerinde durulurken, ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, Ankara Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu:

“Kızılırmak suyu ilk etapta meyvesini verdi. 3 milyon metreküp su verdik, Mogan bataklık olmakta kurtuldu. Mogan’da yetkili olan 7-8 kurum var. Onların da katkısıyla nihai çözüm olabilir. Ancak biz beklemek yerine ilk etapta Kızılırmak suyunu vererek su seviyesini artırdık.

İKİ ARAÇ ALACAĞIZ

Kızılırmak suyundan önce suyun üstü yosun kaplanmış ve bataklık görüntüsü vardı. Onun önüne geçtik hatta fazla suyu Eymir Gölü’ne veriyoruz. Önümüzdeki yıl da yosunları kökünden kazıyacak iki araç alıp tertemiz yapacağız. Turna balıklarının ölümüyle ilgili henüz bilimsel bir veri ortada yok. Turna balığının, Mogan’daki diğer balıkları yemesi ve su seviyesinin düşmesi bu canlılığı neredeyse yok edecek seviyeye getirdi. Eğer aldığımız araçlarla yosunu temizlersek, bir de Turna balığı ile ilgili bir çalışma yapmamız gerekiyor. Suyun üzerinde yaşayan yavru kuşları bile avlayabiliyorlar.”

Kaynak : Hürriyet

Ambulans helikopterler gece de uçacak

Ankara / 03.09.2014

Ankara'da "Yeşil" mahkeme

Ankara / 03.09.2014

Batıkent'te Funda Arar rüzgarı

Batıkent / 31.08.2014

Turgut Özakman Yüzme Havuzu açıldı

Batıkent / 31.08.2014

Elektrik Kesintisi

Batıkent / 31.08.2014