25.07.2014

Batıkent Admin
tarafından eklendi

1374
görüntüleme

Ankara-İstanbul YHT seferleri başladı

Ankara-İstanbul YHT seferleri başladı

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile ilk seferine çıktı. Ankara Garı'ndan hareket eden YHT, Eskişehir ve Bilecik'te de kısa molalar vererek akşam Pendik'e ulaşacak. Yeni hatta yılda 7.5 milyon yolcu taşınması hedefleniyor.

Açılışı birkaç sefer ertelenen Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren, Ramazan Bayramı'na yetiştirildi. İlk seferindeki yolcular arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu yüksek hızlı tren, bu sabah 11. 40'tan Ankara Garı'ndan hareket etti. Eskişehir ve Bilecik'te düzenlenecek küçük çaplı törenlerin yanı sıra hattın esas açılış töreni akşam 18.30'da son durak olan Pendik'te gerçekleştirilecek. Bayrama yetiştirilen Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattındaki sefer ücretleri Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacak.

HEDEF: YILDA 7.5 MİLYON YOLCU
YHT'nin hizmete girmesiyle Ankara-İstanbul arası ilk etapta 3.5 saate düşmüş oldu. Bu sürenin daha sonraki çalışmalarla birlikte 3 saate kadar indirilmesi hedefleniyor. Ankara-İstanbul YHT hattında yılda ortalama 7.5 milyon yolcu taşınacak. Hat üzerinde  Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecek, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere toplam 9 durak bulunuyor.  Ankara-İstanbul hattındaki trenlerin 9 vagondan oluştuğu, yolcu kapasitesinin ise 409+2 olduğu kaydedildi. Hatta esnek fiyat uygulaması yapılacak. TCDD'nin bildirdiğine göre sosyal statülere  bağlı olarak farklı indirimler uygulanacak.

GÜNDE 12 SEFER, 4 FARKLI SINIFTA HİZMET
Ankara ve İstanbul arasında her gün ilk etapta altısı gidiş, altısı geliş olmak üzere toplam 12 sefer düzenlenecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan hızlı trene ilişkin sistemler sorunsuz çalışıyor, vatandaşlarımız YHT'yi gönül rahatlığıyla kullanabileceğini söyledi. Aralarında ücret ve hizmet alımı farkı olan business plus, business, ekonomi plus  ve ekonomi olmak üzere toplam dört farklı sınıf var.

ESKİŞEHİR HATTINI OLUMSUZ ETKİLEDİ
Daha önce her gün Ankara Eskişehir arasında 8 sefer gerçekleştirirken Ankara-İstanbul YHT Hattının bugün seferlerine başlamasıyla bu rakam  dörde düşürüldü. Eskişehir'e sefer sayıları düşürülürken varış süresi da kısaldı. YHT ile Ankara-Eskişehir arası 1 saat 30 dakikadan 1 saat 20 dakikaya indi. Dört sefere düşürülen Eskişehir hattının yeni saat düzeni şu şekilde: 9.00, 12.55, 16.45 ve 21.00.

Kaynak : CHA

AŞTİ'de bayram yoğunluğu yaşanıyor!

Ankara / 24.07.2014

İstanbul'a hızlı tren bu cuma yola çıkıyor

Ankara / 23.07.2014

Uyuşturucu bağımlıları için cinayet gibi karar

Ankara / 23.07.2014

Başkent Ramazan Bayramı’na hazır

Ankara / 23.07.2014

Uzun yol sürücüyü uyutuyor

Ankara / 20.07.2014