11.09.2014

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

1599
görüntüleme

Yenimahalle sanatın başkenti

Yenimahalle sanatın başkenti

Yenimahalle Belediyesi’nin bu yıl ilkini düzenlediği, Mahalle Tiyatrosu Festivali başladı.


Yenimahalle Belediyesi önünde toplanan sanatseverler Onuncu Yıl Marşı eşliğinde festivalin gerçekleşeceği Ragıp Tüzün Parkı’na yürüdüler. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın da eşlik ettiği korteje, Yenimahalle İlçe Başkanı Ali Buçan, Yenimahalle Belediyesi Başkanvekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcıları Başar Bal, Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu, Yenimahalle Belediyesi CHP Meclis Üyeleri, Oyuncu Turgay Tanülkü, Türkiye Tiyatrolar Birliği eş sözcüleri Zafer Gecegörür, Kımız Bozkır, Yön Sanat Atölyesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Öksüz ve çok sayıda vatandaş da katıldı. Engelli sanatseverlerin de bulunduğu organizasyonda, “Sanat dostu başkan”, “Ailemle mahallede tiyatro izliyorum” pankartları dikkat çekti.


“Kente hizmet etmek, sadece yol, asfalt yapmak değildir”


Menemen Belediyesi Tiyatrosu, Ege Halk Tiyatrosu, Bartın Sanat Tiyatrosu, Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı, Sarıyer Belediye Tiyatrosu ve Keçiören Semt Tiyatrosu’nun da oyunlarıyla şenlendirdiği sokak tiyatrosunda, Tubil Halk Dansları Topluluğu da vatandaşları doyasıya eğlendirdi. Kahkahaların havada uçuştuğu festivalde, Başkan Yaşar’ı vatandaşlar teşekkür yağmuruna tuttu.


Ankara dışında çok sayıda sanatçı ve sanatseverin katıldığı festivalde konuşma yapan Yaşar, hizmetin sadece yol ve asfalt yapmakla olmadığını söylerken, “Cumhuriyetin ilçesi Yenimahalle’de vatandaş sanatı da, sanatçıyı da seviyor. Sevdiremeye de devam edeceğiz. Yenimahalle sanatın başkenti olacak. Elimden geldiğince vatandaşa, tiyatro salonları, kültür merkezleri kazandırdım. Ankara’yı, Yenimahalle’yi sanatçının da sevdiği bir konuma getireceğim. Çağdaş bir ilçe yaratacağım” dedi. Tiyatronun bir eleştiri sanatı olduğuna da değinen Başkan Yaşar, eleştiriden korkanın başarılı olamayacağına vurgu yaptı ve eleştiriyi kabul eden her kim olursa olsun başarılı olur diye konuştu.


Açılış konuşmalarının ardından festival “Sultan Palamut “ adlı sokak oyunu ile start aldı. Yenimahallelilerin beğeniyle izlediği oyun “Merhaba” adlı tiyatro ile ilk gününü tamamladı. 6 gün sürecek olan Tiyatro Festivali kapsamında, birbirinden güzel oyunlar, 13 Eylül tarihine kadar farklı mahallelerde sahnelenecek.


“Türkiye’de sekiz tane Fethi Yaşar gibi başkan olsa”


Festivalin sonunda oyunculara ve Türkiye Tiyatrolar Birliği eş sözcülerine plaket takdim eden Yaşar’a şükranlarını sunan Gecegörür, “ Türkiye’de sekiz tane daha Fethi Yaşar olsa, her şey mükemmel olur. Kendisi çok değerli bir başkan, değerini bilelim” dedi.


Festivalde söz alan oyuncu Tanülkü de, çok duygulandığını belirterek,” Böyle onurlu bir toplantıda olmaktan gurur duyuyorum. Artık tiyatrolar, sessiz salonlarda değil, sokaklarda, pazar yerlerinde de sergileniyor. Tiyatroyu vatandaşın ayağına götürüyoruz. Tüm sanatseverler adına Yaşar’a teşekkür ediyorum” dedi.

Ankara'nın içme suyu analiz sonuçları açıklandı

Ankara / 09.09.2014

Öğrenciler okul müdürlerini istedi

Batıkent / 09.09.2014

Ankara'nın Suyu Temiz mi?

Ankara / 08.09.2014

Ankara'da EGO otobüsü binaya çarptı!

Ankara / 07.09.2014

OSTİM davası ertelendi

Batıkent / 05.09.2014