18.09.2014

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

1476
görüntüleme

Yenimahalle’de Kurban Çadırları Kurulmaya Başladı

Yenimahalle’de Kurban Çadırları Kurulmaya Başladı

Yenimahalle Belediyesi tarafından Kurban Bayramı hazırlıkları hızla devam ediyor. Başkentin en büyük ve modern kurban satış ve kesim alanı Yakacık’ta çadırlar kurulmaya devam ederken ilk kurbanlıklar da alana indi. 

350 çadır kapasiteli Yakacık kurban pazarında şu ana kadar satışı yapılan 273 çadırda, 10 bin adet büyükbaş, 6 bin adet küçükbaş hayvan görücüye çıkacak.  Kalan çadır yerlerinin satışı devam ederken, alanda hazırlıklar da devam ediyor. 

Yenimahalle’de kurban kesim yerleri belirlendi

Belediyeye ait kesim alanlarında kurban kesecek vatandaşlar, Yakacık Kurban pazarının yanı sıra, Andaç pazar yeri, Ergazi pazar yeri, Çamlıca Mahallesi pazar yeri, Şentepe pazar yeri, Demet pazarı, Turgut Özal Pazar yeri, Serhat pazar yerinde rahatlıkla kurbanlarını kesebilecek.

Her ayrıntı düşünülerek hazırlanan Yakacık kurban kesim ve satış yeri, vatandaşlara modern ve konforlu bir hizmet verecek. Bu yıl, 350 çadırın yer alacağı alanda kurulacak elektronik kantarlar, vatandaşların hizmetinde olacak. Bayram süresince otomatik kesimhaneler vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak. 

5 dakikada kesim 

Yenimahalle Belediyesi tarafından kurulacak olan 9 adet otomatik kesimhanede 5 dakikada kesilecek kurbanlıklar, vatandaşlara poşetler içinde teslim edilecek. Kurbanlıklar modern üniformaları ile işinin ehli kasaplar tarafından kesilirken; belediyeye bağlı temizlik ekipleri de gün boyu alanda temizlik yapacak. Yenimahalle Belediyesi Yakacık kurban kesim ve satış yerinde vatandaşların trafik sorunu yaşamamaları için  bir dizi önlem alacak. Özel araçların alana girmesi belediye ekipleri tarafından engellenecek ve vatandaşlar kurban alanına servis araçları ile taşınacak. 

Özel mülkiyetlerde kesim yapacakların dikkatine

Özel mülklerde ise kesim yerinin beton asfalt gibi sızdırmaz malzemeden olması gerekiyor. Akan kanın toprağa dağılmasını önlemek için üzerinin hemen toprakla kapatılması ve gerektiğinde kireçlenmesi gerekiyor. Kurbanlardan çıkan kullanılmayacak işkembe ve diğer atıkların sızdırmaz, dayanıklı yüksek polietilen siyah torbalara konulduktan sonra ağzı iyice bağlanarak, belediye temizlik ekiplerine teslim edilecek. Kesim sonunda kesim alanı kanlı ve kirlenmiş bırakılmayacak, kan izi kalmayacak şekilde temizlenecek ve gerekirse kireçlenecek.

Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmasına engel olunacak ve çevre kirliliğine neden olunmayacak.

Vatandaşlar; kurbanla ilgili talep ve şikayetlerini ise 0312 315 40 13 ve 0312 526 22 90 numaralı telefonlardan Zabıta Müdürlüğü’ne yapabilecek.

BELMEK'te yeni dönem kayıtları başladı!

Ankara / 17.09.2014

İmza Kampanyamız TBMM'de Soru Önergesi Oldu!

Batıkent / 15.09.2014

Ankaralı Otomobili Seviyor

Ankara / 14.09.2014

AnkaraKart Vize Yenileme İşlemleri Başlıyor

Ankara / 14.09.2014

Batıkent'te Şebeke Suyuna Hasret Bir Site

Batıkent / 13.09.2014