03.02.2016

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

1807
görüntüleme

Toplu taşıma ücretlerinde yeni tarife

Toplu taşıma ücretlerinde yeni tarife

UKOME Genel Kurulu, toplu taşımada yeni tarifeleri belirledi.

Yeni tarifeye göre EGO, Ankaray ve metrolarda tam biniş 2,35 tl, indirimli 1,75 tl, transfer ücreti de 0,80 kuruş olarak belirlendi.

Özel halk otobüslerinde ise tam biniş 2,55 tl, indirimli biniş 1,75 tl olarak belirlenirken, kısa mesafe minibüs seferleri 2.55, uzun mesafe ise 2.90 lira oldu.

Toplu taşımadaki yeni ücret tarifeleri, 4 Şubat Perşembe gününden itibaren geçerli olacak.

Başkent’te toplu taşıma ücretleri yeniden belirlendi. Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nca belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri, 4 Şubat Perşembe gününden itibaren geçerli olacak.

Başkent’te kent içi ulaşım yeni tarifeye göre EGO otobüsleri, metro ve Ankaray'da tam biniş 2,35 TL'ye, indirimli biniş ise 1,75 olarak belirlendi. Bu ulaşım araçlarındaki transfer (aktarım) ücretlerinin de 0,80 kuruş olmasına karar verildi.

UKOME tarafından belirlenen yeni tarifelere göre özel halk otobüslerinde (ÖTA, ÖHO) tam biniş ücreti 2,55 TL’ye, indirimli biniş ücreti 1,75 TL’ye çıkartıldı.

Kısa mesafe minibüs seferleri ücreti 2.55 TL’ye, uzun mesafe minibüs seferleri ücreti ise 2.90 TL’ye yükseltildi.

 

5 YIL İÇİNDE BİR KEZ FİYAT AYARLAMASI YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Başkent genelinde hizmet veren toplu taşıma araçlarından EGO otobüs, ÖHO, ÖTA, Ankaray ve metro yolcu taşıma tarifesinin; Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu kararları doğrultusunda uygulandığını bildirdi.

Yeni tarifelerin, 4 Şubat Perşembe gününden itibaren uygulanmaya başlayacağını belirten yetkililer, işletim maliyetlerinde meydana gelen artışlara karşın, son 5 yıl içinde Başkent toplu taşıma hizmetlerinde bugüne kadar sadece bir kez fiyat ayarlaması yapıldığına dikkat çektiler.

 

''KAR AMACI GÜDÜLMÜYOR”

Bir kamu hizmeti olan toplu taşıma hizmetinin, Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından kar amacı gütmeden zararına yürütüldüğünün altını çizen yetkililer, şunları söylediler:

“Bu bilinçle Ankara’da toplu taşıma ücretlerinde 01.09.2011 tarihinden bu yana geçen 5 yıllık sürede sadece bir kez tarife değişikliği yapılmış, bu da 19 ay önce tam yolcuda 0,25 kuruş, indirimli yolcu ücretinde ise 0,20 kuruş olarak gerçekleşmiştir. Bunun dışında herhangi bir artış yapılmadan hizmet sürdürülmeye çalışılmıştır.

Kamu hizmeti olarak görülen ve kar amacı güdülmeyen, toplu ulaşım hizmetinde, yatırım maliyetleri ile işletme maliyetlerindeki artışlar, sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmetinin sunulması noktasında tarife değişikliği yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır.”

Yetkililer, Yeni fiyat tarifesinin 4 Şubat Perşembe gününden itibaren yürürlükte olacağını belirttiler.

Kaynak : ankara.bel.tr

İlgili Haberler

Batıkent'te köpeğe sürüklemeli işkence

Batıkent / 01.02.2016

Şehit ateşi bu kez Batıkent'e düştü

Batıkent / 01.02.2016

Mogan Gölü soğuktan buz tuttu!

Ankara / 26.01.2016

Ankara'da okullar tatil mi? işte resmi açıklama

Ankara / 21.01.2016

Ekmeğe 25 kuruş zam

Ankara / 16.01.2016