13.11.2014

Batıkent Admin
tarafından eklendi

1402
görüntüleme

Hacıbayram'da dönüşüm göçü

Hacıbayram'da dönüşüm göçü

Büyükşehir Belediyesi, Suriyeli mültecilerin mesken edindiği Hacıbayram Mahallesi’ndeki harabe evlerin bazılarını dün yıktı. Sokakta kalan Suriyeliler, kendilerine barınacak yeni bir yer aramaya başladı.

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Başkent’e gelen ve Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi’ kapsamında Hacıbayram Mahallesi’nde boşaltılan yıkık dökük evlere yerleşen yüzlerce Suriyeli mülteci, dün sokakta kaldı. 
Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri, kentsel dönüşüm projesi kapsamında daha önce boşaltılan ve bir süredir Suriyeli mültecilerin yaşadığı evleri yıktı. Eşyalarını toplayan bazı Suriyeliler, diğer mültecilerin kaldığı henüz yıkılmayan evlere taşınırken, çok sayıda Suriyeli ise kalacak yer aramaya başladı.

‘SANA TOKİ’DEN EV VERELİM’
Hacıbayram Mahallesi’ndeki Türk vatandaşlar da dünkü yıkım sırasında tedirginlik yaşadı. 50 yıldır Tepe Sokak’taki evinde ikamet eden Ayşe Şentürk, evini satmamasına rağmen Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yıkım tebligatı gönderdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: 
“17 Ekim’de hazırlanan tebligatı 21 Ekim’de evimin duvarına asmışlar. ‘Sana TOKİ’den ev verelim’ dediler, tek gelirimin emekli maaşı olduğunu söyleyince ‘olmaz’ cevabını verdiler. Kış günü nereye gideceğim, bir günde eşyalarımı nereye taşıyacağım. Yılbaşına kadar süre istedim, ‘gelip yıkacağız’ dediler.”

Barındıkları evler yıkım nedeniyle boşaltan Suriyeliler, eşyalarını da sırtlayarak kalacak yer bakmaya başladı.

Kaynak : Hürriyet

Okullarda Karne Dönemi Başlıyor Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı

Gündem / 11.11.2014

Medical Park Ankara Batıkent'te Açıldı.

Batıkent / 09.11.2014

Yenimahalle (Batıkent) Devlet Hastanesi'nin bitmeyen çilesi

Batıkent / 09.11.2014

Batıkent'te 17 saatlik su kesintisi yapılacak.

Batıkent / 07.11.2014

Park Vera açıldı

Batıkent / 06.11.2014