11.11.2014

Batıkent Admin
tarafından eklendi

1268
görüntüleme

Okullarda Karne Dönemi Başlıyor Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı

Okullarda Karne Dönemi Başlıyor Milli Eğitim Bakanlığı Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılı eğitim planlarını açıkladı. Tıpkı öğrencilerde olduğu gibi artık okullara da karne verilerek, okulların eğitim seviyesi, öğretmen yeterliliği ve başarı durumları karnelerde belirtilecek. Verilen karneler kamuoyunda paylaşılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılında eğitim ve öğretim hayatında yapılacak olan değişiklikler hakkında bilgileri sundu. Milli Eğitim Bakanlığı yapacakları değişikliklerin en önemlisinin tıpkı öğrencilerde olduğu gibi artık okullarada karne vereceklerini açıkladı.

 MEB, bütün okullara vereceği karne notlarıyla, altyapısından tutunki öğretmen yeterliliğine kadar tüm etkenleri belirleyecek. Tecrübeli öğretmenlerin Doğu ve Güneydoğu’da uzun süreli kalmasını sağlamak için de “farklı ücret” politikası oluşturulacak. MEB, bütün okullara vereceği karne notlarıyla, altyapısından öğretmen yeterliliğine kadar tüm etkenleri belirleyecek. Deneyimli öğretmenlerin Doğu ve Güneydoğu’da uzun süreli kalmasını sağlamak için de “farklı ücret” politikası oluşturulacak. Bu illere gidenler daha fazla maaş alacak MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), önümüzdeki yıl okullara karne vermeye başlayacak. Özel okulları standartlarına göre tıpkı otellerde olduğu gibi A, B, C, D diye kategorilere ayırıp sınıflayacak olan bakanlığın önümüzdeki yıl için hedefi de tüm okullara karne vermek olacak. Temel eğitime de kalite güvence sistemi gelecek.

Habertürk'ten Selvi Çelik'in haberine göre; hükümetin 2015 yılı programında her bakanlık gibi MEB de yıl içinde gerçekleştireceği değişiklikleri anlattı. İşte 2015 yılı için MEB’in yapacakları:

KARNE KAMUOYUNA AÇIKLANACAK:

Ulusal düzeyde izleme ve değerlendirme sistemleri geliştirilecek, eksiklikler belirlenecek, veriler verimliliği artırmak için kullanılacak. Her okul için altyapıdan öğretmen eğitimlerine kadar girdi ve çıktıları içeren okul karneleri oluşturulacak. Bunun için izleme ve değerlendirme mekanizmaları kurulacak. Okulların karneleri topluma açıklanacak.

EĞİTİME KALİTE BERATI:

Temel eğitim kademeleri için kalite güvence sistemi kurulması için kriterler belirlenecek. Belli puanı geçen okul veya kurumlara kalite beratı verilecek.

ÖĞRETMENE DE KRİTER VAR:

Öğretmen ve yöneticiler için yeterlilik kriterleri tanımlanacak. Kazanımların izlenebileceği bir sistem oluşturulacak. Öğrenciler eğitim süreçlerinde ve sonunda takip edilecek.

FARKLI ÜCRET VERİLECEK:
Deneyimli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesi için farklılaştırılmış ücret modeli uygulanacak. Deneyimli ve nitelikli öğretmenlerin dezavantajlı bölge ve okullarda uzun süreli çalışması sağlanacak. Öğretmenlik mesleğinin kariyer basamakları yeniden belirlenecek. Öğretmen atamalarında bölgeler itibarıyla öğretmen ihtiyacı dikkate alınacak.

Medical Park Ankara Batıkent'te Açıldı.

Batıkent / 09.11.2014

Yenimahalle (Batıkent) Devlet Hastanesi'nin bitmeyen çilesi

Batıkent / 09.11.2014

Batıkent'te 17 saatlik su kesintisi yapılacak.

Batıkent / 07.11.2014

Park Vera açıldı

Batıkent / 06.11.2014

Yazın toz, kışın çamur vatandaş isyanlarda

Batıkent / 05.11.2014