25.04.2015

Batıkent Admin
tarafından eklendi

1562
görüntüleme

ASKİ'nin suyu ne kadar sağlıklı?

ASKİ'nin suyu ne kadar sağlıklı?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Akbay, Ankara Su ve kanalizasyon İdaresi'nin (ASKİ) analiz parametrelerinin su kalitesini belirlemekte yetersiz ve dünya standartlarından uzak olduğunu öne sürdü. Prof. Dr. Akbay, "ASKİ'nin kendi su kalitesi laboratuarlarında halihazırda uyguladığı su kalitesi tetkikleriyle, Ankara'nın suyunun gerçekten sağlıklı olup olmadığına karar vermek mümkün değildir. Gerekirse ASKİ'nin Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Su Kalitesi laboratuvarları ile işbirliği yapması mutlak yarar getirecektir" dedi.  Prof. Dr. Ayşeül Akbay, 'Ankara'nın suyunun kirli olduğu' iddialarının siyasi propaganda vesilesi olarak kullanılmasını kınadığını belirtti. ASKİ'nin rutin analizlerinde değerlendirilmekte olan parametrelerin, su kalitesini belirlemekte gerçekten de yetersiz olduğunu ve gerekirse ASKİ'nin, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Su Kalitesi laboratuarlarıyla işbirliği yapmasının mutlak yarar getireceğini vurgulayarak şunları söyledi:

"ASKİ'nin rutin ölçüm parametreleri, uluslararası standartlara göre kabul gören 'su kalitesi endeks'lerinde belirlenmesi önerilen bir çok parametreyi kapsamamaktadır.  ASKİ'nin kendi su kalitesi laboratuarlarında halihazırda uyguladığı su kalitesi tetkikleriyle,Ankara'nın suyunun gerçekten sağlıklı olup olmadığına karar vermek mümkün değildir. Noksanlığı açıkça belirgin olan ek tetkiklerin ASKİ tarafından Türkiye Halk Sağlığı Kurumu laboratuvarlarından hizmet olarak alınması, geçerli en uygun çözüm olacaktır. Bu hizmetler, toplumsal yarar için hizmete sunulmuştur ve daha etkili kullanılabilmelidir."

Prof. DR. Akbay, suyla ilgili siyasi polemi başlatan Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka ile, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i ise ciddi bulmadığını söyledi. 

Kardelen'de güneş açtı

Batıkent / 21.04.2015

Batıkent'te büfe yakma girişimi

Batıkent / 20.04.2015

Kamil Koç Anıt Şubesi Meydan AVM'de açıldı

Batıkent / 15.04.2015

Batıkent'te gökkuşağı resitali

Batıkent / 08.04.2015

Ankara trafik sıkışıklığında Dünya'da kaçıncı sırada?

Gündem / 08.04.2015