19.02.2017

N. Emre Akdemir
tarafından eklendi

7783
görüntüleme

Ankara'ya Yeni Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi

Ankara'ya Yeni Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına MEB tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulu ile karara bağlanan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilen kanun teklifinde Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarı belirtilmiştir.

Söz konusu kanun teklifi ile Başkent Ankara'ya yeni bir üniversitenin kurulması hedefleniyor. Ankara'ya kurulacak olan Üniversite Ostim Teknik Üniversitesi olacak.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından TBMM Başkanlığına gönderilen kanun teklifinde "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Başkanlığınıza arzı Bakanlar Kurulu tarafından 9 Ocak 2017 tarihinde kararlaştırılan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarı ile gerekçesi gönderilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Kanun teklifinin genel gerekçesinde Türkiye'nin genç nüfusunun yükseköğretim talebini karşılaması hususunda katkı sağlaması öngörülmektedir denildi. Genel gerekçenin yanı sıra madde gerekçeleri de TBMM Başkanlığına gönderilen kanun teklifinde belirtilmiştir.

MADDE GEREKÇELERİ

Madde gerekçelerinde söz konusu madde ile Ostim - Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi Araştırma, Geliştirme, Eğitim, Kalkınma ve Dayanışma Vakfı tarafından Ankara ilinde "Ostim Teknik Üniversitesi" kurulmasının öngörüldüğü ifade edilmiştir.

Yeni üniversitenin Batıkent sınırları içerisinde kurulması bekleniyor.

Kanun tasarısının detayları: http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0816.pdf

Kaynak : kamupersoneli.net

İlgili Haberler

Yeni Adliye Binasına bu sene başlanacak

Ankara / 13.02.2017

Batıkentli Şehit Mahmut Uslu son yolculuğuna uğurlandı

Batıkent / 09.02.2017

Batıkentli Yaşar Kemal’de okuyor

Batıkent / 03.02.2017

Batıkent'in 2016 nüfusu belli oldu

Batıkent / 31.01.2017

Batıkentli emekliye İkinci Bahar

Batıkent / 23.01.2017