13.02.2017

Batıkent Admin
tarafından eklendi

5434
görüntüleme

Yeni Adliye Binasına bu sene başlanacak

Yeni Adliye Binasına bu sene başlanacak

Ankara Adliyesi, Sıhhiye’den Akköprü’deki Toptancı Hâli’ne taşınıyor. Bu yıl içerisinde temeli atılacak yeni binanın tamamlanmasının ardından Adliye Binası yıkılacak, yerine ise ulaşım merkezi kurulacak.
Hürriyet Ankara'da yer alan habere göre; Altı yıl önce gündeme gelen Sıhhiye’deki Adliye Binası’nın yerine ulaşım merkezi yapılma projesinde somut adım atıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önümüzdeki günlerde görüşülecek projenin ayrıntılarına Ankara Hürriyet ulaştı. Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketi’ne ait 56 bin 160 metrekare büyüklüğündeki alanda kurulu olan Sıhhiye’deki Adliye Binası, Atatürk Orman Çiftliği arazinde yer alan Yenimahalle’deki Toptancı Hâli’nin bulunduğu alana taşınacak.
 
YENİ BİNA TOPTANCI HÂLİ’NE
168 bin 282 metrekarelik alana kurulu olan Toptancı Hâli’nin yerine yeni bir adliye binası inşa edilecek. Adliye binasının yapılmasının ardından Sıhhiye’deki mevcut bina yıkılacak, yerine toplu taşıma transfer merkezi yapılacak.
Bu merkezde toplu taşıma araçlarının bağlantısı, giriş ve çıkışları; metro, dolmuş, otobüs, teleferik, monoray transferleri; yeraltı çok katlı otoparkı projesi hayata geçirilecek.
 
İNŞAATI 3 YIL SÜRECEK
Projenin detayları ve bitiş tarihiyle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek şu bilgileri verdi:

“Adliye’nin ulaşım merkezine dönüşmesi için önce yeni binanın bitirilmesi gerekiyor. 1-2 ay içerisinde ihalesine çıkılır, bu yıl içerisinde de Adliye’nin yeni binasının ihalesine çıkılır. Bu yıl içerisinde temel atılır. Yeni Adliye inşaatının üç yıl süreceği ifade ediliyor. Adliye taşındıktan sonra Sıhhiye’deki alan ulaşım merkezi olacak. Dünyanın pek çok ülkesinde var. Metrolar, monoraylar, teleferikler, dolmuşlar, otobüsler, halk otobüsleri oradan kalkacaklar, bir dağılım merkezi olacak. Yeraltı otoparkları olacak bir kat indi-bindi için kullanılacak.”
 
GÜVENPARK’IN DURUMU BELİRSİZ
“Güvenpark’ın içindeki otobüs ve dolmuş duraklarının bu projeyle birlikte kaldırılması mümkün olacak mı?” sorusu ise Gökçek şöyle yanıtladı:

“Güvenpark’ın durumu günü geldiğinde değerlendirilir. Şimdi otobüsler ve minibüsler Güvenpark’a gelirken Kızılay trafiğine girmiyor. Ama Sıhhiye’ye alırsak mecburen Kızılay’a girecekler. Ona bir formül geliştirilirse tabi ki kalkar ama bugünden bir şey söylemek doğru olmaz.”
 
GEÇMİŞTE DE GÜNDEME GELMİŞTİ
2011 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi, Akköprü’deki Toptancı Hâli’nin kaldırılarak yerine yeni adliye binasının yapılması yönünde karar almıştı.

Yeni binanın inşasının ardından Sıhhiye’deki Adliye Binası’nın yıkılarak, buraya da toplu taşım transfer alanı ve otopark yapılması planlanmıştı. Meclis kararına rağmen projenin başlamaması, Sıhhiye’deki Adliye Binası’nın kapasitesinin üstünde çalışmasına neden olmuş, Adalet Bakanlığı’ndaki üst düzey isimlerin gecikmeden dolayı rahatsız olduğu ifade edilmişti.

Kaynak : Hürriyet

Batıkentli Şehit Mahmut Uslu son yolculuğuna uğurlandı

Batıkent / 09.02.2017

Batıkentli Yaşar Kemal’de okuyor

Batıkent / 03.02.2017

Batıkent'in 2016 nüfusu belli oldu

Batıkent / 31.01.2017

Batıkentli emekliye İkinci Bahar

Batıkent / 23.01.2017

Ankara'ya ''Monoray'' Geliyor! İşte Yapımı Planlanan Bölgeler

Ankara / 21.01.2017