17.04.2013

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

1907
görüntüleme

Yenimahalle'de Çanakkale ruhu canlandı

Yenimahalle'de Çanakkale ruhu canlandı

Çanakkale Zaferi'nin 95'inci yıldönümü çerçevesinde Yenimahalle Belediyesi'nde düzenlenen programa Gelibolu Derneği Başkanı Süleyman Taş, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Kayhan Yüreğir, Başkan Vekili Başar Bal, Başkan Yardımcısı Şenol Balaban ve Hakan Açıl'da katıldı.

Açılışta konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Çanakkale Zaferi'nin Türk Ulusu'nun tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Yaşar, “Tarihimizin en şerefli sayfalarından ve kaderimizi belirleyen olaylardan biri de Çanakkale Zaferi'dir. Çanakkale, sadece muharebe alanında ki bir kahramanlığı değil, tarih sayfalarından tamamen silinmek istenen bir ulusun tekrar diriliş destanıdır” dedi.

Kurtuluş Savaşı'nın mayası Çanakkale

Çanakkale Savaşlarının Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı olduğunu ifade eden Başkan Yaşar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de Çanakkale savaşları ile destanlaştığını belirtti. Yaşar, “Çanakkale Zaferi'ni, Türk Ulusuna, Atatürk gibi bir lider hediye etmiştir. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale'nin sularında, Conkbayırı'nda ve Anafartalar'da atılmış, bu zaferler Türk Kurtuluş Savaşına maya çalmıştır. Gazi Mustafa Kemal'in Anafartalar tepesinde yaktığı zafer meşalesi, Kurtuluş Savaşımızın da yolunu aydınlatmıştır. Yokluk içindeki vatan evlatları, teknolojileri ve silahları ile vatan toprağına hücum eden devletlere karşı “Türk'ün ateşle imtihanıdır” Çanakkale. Bir ulusun yoktan dirilerek “Çanakkale Geçilmez” haykırışıdır Çanakkale” diye konuştu. Çanakkale tekrar yaşandı

Başkan Yaşar'ın konuşmasının ardından Çanakkale Savaşları ile ilgili görüntülerin yer aldığı sine vizyon gösterisi izlendi. Vatandaşların duygusal anlar yaşadığı gösterinin ardından “Çanakkale Zaferi ve Çağdaş Modern Türkiye” konulu bir panel düzenlendi. Gelibolu Derneği Başkanı Süleyman Taş tarafından yönetilen panelde ODTÜ Tarih Bölüm Başkanı Seçil Karal Akgün, Emekli Tuğgeneral Celalettin Kalkan, Kırıkkale Üniversitesi'nden Şenol Kantarcı Çanakkale Zaferi ile ilgili konuştular. Çanakkale'nin Türk Milleti'nin tarihindeki öneminin anlatıldığı panelde, savaşın insani yönlerine de dikkat çekildi. Program, Başkent Üniversitesi'nden “Orkestra Akademik Başkent” tarafından müzik dinletisi ve Çetin Gül tarafından Kahramanlık Destanı Çanakkale bağlama resitali ile sürdü. Resim yarışmasının sonuçları belli oldu

Seyircilerin coşkulu katılımıyla Kahramanlık türkülerinin söylendiği resitalin ardından Çanakkale Kara Savaşları ve Mustafa Kemal Atatürk Resim Yarışması'nı kazanan sanatçılara ödülleri verildi. Yarışmanın birincisi Serdar Yılmaz'a 3 bin YTL, ikincisi Mehmet Öztürk'e bin 500 YTL, üçüncüsü Recep Keçeli'ye ise bin YTL para ödüllerini Başkan Yaşar takdim etti. Başarılarının devamını dileyen Yaşar, mansiyon ödülü sahibi Sena Sengir'e de dijital kamera hediye etti. Yaşar Belediye'nin girişinde sergilenen Resim, Fotoğraf ve Cephe Emirleri Sergisi'ni gezerek, en kısa zamanda sanat ve sanatçıların halkla buluşmasını sağlamak üzere bir sergi alanı yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Yenimahalle Devlet Hastanesi Nerede?

Batıkent / 17.04.2013

Batıkent Devlet Hastanesi Açıldı

Batıkent / 17.04.2013

Ankara'nın Yeni Gözdesi: Acity Outlet

Ankara / 17.04.2013

Yenimahalle devlet hastanesi çocuk doktorları

Batıkent / 14.08.2011

Yenimahalle devlet hastanesi kadın doğum

Batıkent / 14.08.2011