17.04.2013

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

2675
görüntüleme

Metro Hatlarındaki Çalışmaları Sürüyor

Metro Hatlarındaki Çalışmaları Sürüyor
"

Söğütözü, Milli Kütüphane, Necatibey ve Kızılay ortak istasyon uzunluklarıyla birlikte 4 bin 141 metreden oluşan metro hattının tamamı yer altında dev köstebek tarafından inşa ediliyor.

Buhattın Söğütözü-Milli Kütüphane istasyonları arasındaki bin 448 metre ile Milli Kütüphane-Necatibey arasındaki bin 273 metrelik çift tünelin yapım çalışmaları ise tamamlandı. Kızılay-Necatibey istasyonları arasındaki 977 metre uzunluğundaki çift hattın yapımına da makinenin rutin bakımının tamamlanmasının ardından en kısa sürede başlanacağı bildirildi.

Kızılay-Necatibey arasındaki tünel çalışmaları, Milli Eğitim Bakanlığı önündeki alanda son bulacak. Bu alan aynı zamanda vagonların makas değiştirebilmesi amacıyla da kullanılacak. Milli Eğitim Bakanlığı önünde ilk kez uygulanan bir inşaat tekniğiyle gerek araç trafiği, gerekse çınar ağaçlarına zarar verilmeden çalışmalar sürdürülüyor. Kızılay-çayyolu metro hattı mevcut Kızılay ortak istasyonu, Necatibey, Milli Kütüphane, Söğütözü, MTA, ODTü, Bilkent, Köy Hizmetleri, Beytepe, ümitköy, çayyolu 1 veçayyolu 2 istasyonlarından oluşacak. Tamamı yer altında inşa edilen çayyolu-Kızılay metro hattının istasyonları da gömülü tipte yapılacak.

Keçiören- Tandoğan arasında yapılmakta olan 10 bin 582 metre uzunluğundaki metro hattının çalışmaları devam ederken, bu hat üzerindeki tünellerin yapımı da ikinci dev köstebek tarafından gerçekleştiriliyor. Keçiören-Tandoğan metro hattı Gazino, Dutluk, Kuyubaşı, Mecidiye, Belediye, Meteoroloji, Dışkapı, ASKİ, AKM, EGO ve Tandoğan olmak üzere 11 istasyondan oluşuyor.

Tamamı yer altından gidecek olan Keçiören-Tandoğan metrosunun inşasında 835 metre aç-kapa tünel, 2 bin 958 metresi elle (Avusturya metodu ),5 bin 116 metrelik tünel kısmı ise tünel delme makinesi köstebekle gerçekleştiriliyor. Metro hattında bulunan 11 istasyonun toplam uzunluğu bin 540 metre olurken, bu istasyonlardan da 420 metre uzunluğundaki 3 istasyonun kaba inşaatı tamamlandı. çalışmalar kapsamında tünel delme işlemlerine Dışkapı istasyonundan başlayan köstebek, 2 bin 400 metrelik bir alanın tünel ve beton segman döşeme işlemini bitirdi. Keçiören metrosunun inşaat çalışmalarında Mecidiye-Gazino istasyonları arasında yer alan tünel çifthat olarak açıldı. Betonlama çalışmaları ise devam ediyor.

Dutluk, Kuyubaşı ve Gazino yer altı istasyonlarının ince inşaat işleri ile Mecidiye İstasyonu'nda betonla kapatma işi sürüyor.

Kaynak : Ankara Haber

Yenimahalle Devlet Hastanesi Nerede?

Batıkent / 17.04.2013

Batıkent Devlet Hastanesi Açıldı

Batıkent / 17.04.2013

Ankara'nın Yeni Gözdesi: Acity Outlet

Ankara / 17.04.2013

Yenimahalle devlet hastanesi çocuk doktorları

Batıkent / 14.08.2011

Yenimahalle devlet hastanesi kadın doğum

Batıkent / 14.08.2011