23.08.2014

Batıkent Admin
tarafından eklendi

1889
görüntüleme

"Ekopark" İçin İlk Adım

"Ekopark" İçin İlk Adım

Türkiye'nin ilk tematik yenilenebilir enerji teknoparkı olan Ankara Ostim Ekopark'ın yönetim şirketi kuruldu. Proje kapsamında, Ekopark'ın paydaşı Ankara Üniversitesi'nin çevre ve enerji konusunda araştırma yapan akademisyenleri tecrübelerini paylaşacak.

Ostim arazisi üzerinde yerini alacak şirketin kuruluşu nedeniyle Ostim OSB Yeni İdare Binası'nda imza töreni düzenlendi. Törene Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile çok sayıda rektör ve paydaş temsilcisi katıldı.

Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın burada yaptığı açıklamada, attıkları imzanın kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, "Güneşin önüne panel koyup kendi enerjimizi üretemiyoruz. Kendi kömürümüzü çıkarıp, bir termik santral yapıp ondan enerji üretemiyoruz. Bu alanların hepsi stratejik alan ve bu alanlarda değişik çalışmalar var ama bunlar ürüne dönüşmüyor" dedi. Ostim'deki en kıymetli arsayı projeye ayırdıklarını ifade eden Aydın, Türkiye'de örneği olmayan bir teknoloji geliştirme bölgesi oluşturmaya çalıştıklarını dile getirdi.

-OSB'LERE ÖNCELİK-

Genel Müdürü Cevahir Uzkurt da teknoloji geliştirme bölgelerinin üniversite-sanayi işbirliği açısından en önemli kurumsal yapılardan biri olduğunu ifade etti. Uzkurt, "Bugüne kadar teknoloji geliştirme bölgeleri üniversite kampüsleri veya kampüslere yakın çevrelerde kurulmuş. Bundan sonra OSB'lerde teknopark kurulumuna daha fazla öncelik veriyoruz" dedi.

-"ÇIĞIR AÇACAK"-

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbiş ise projenin çığır açacak nitelikte olduğunu kaydetti. Rektör Erkan İbiş, "Gelecekte tematik teknoparklar açılacak. Ankara Üniversitesi olarak bu anlamda yoğun çalışmalarımızı sürdürüyoruz, gıda ve tarım teknoparkımızı açmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi. Konuşmaların ardından Ankara'da yerleşik 6 üniversitenin rektörleri ve temsilcileri tarafından şirket ana sözleşmesi imzalandı. Proje kapsamında ayrıca Ankara Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde araştırma yapacak olan akademisyenler de çevre ve enerji konusunda bilgi-birikim ile çalışmalarını Ostim Ekopark ile paylaşacak.

-EKOPARKTA AR-GE ALANLARININ YANI SIRA LABORATUVARLAR DA OLACAK-

Ostim Stadı'nın yanındaki 87 dönümlük arazi üzerine kurulacak Ekopark, yönetici şirketinde Ankara'da yerleşik 6 üniversitenin (Ankara, Atılım, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, Hacettepe, Çankaya ve Başkent) bir araya geldiği tek girişim olma özelliğini taşıyor. Ekopark'ın 2 yıl içinde tamamlanması planlanan ve 9 milyon TL'ye mal olacak 5 bin metrekarelik ilk etap binasında, 75 firma Ar-Ge faaliyetlerinde bulunacak. Ekoparkta Ar-Ge alanlarının yanı sıra laboratuvarlar, eşleştirme ve bilgi merkezi ile kütüphane, konferans ve sergi alanı, müze ve konuyla ilgili kamu temsilcilikleri bulunacak

Kaynak : Ajanslar

YENİMEK’te yeni dönem heyecanı

Batıkent / 22.08.2014

Batıkent'teki tek ağaç

Batıkent / 22.08.2014

Damacana su satışına yeni düzenleme

Gündem / 20.08.2014

Elektrik Kesintisi

Batıkent / 20.08.2014

Eski Çöp Konteynerleri Hızla Kaldırılıyor

Batıkent / 20.08.2014