17.04.2013

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

2696
görüntüleme

Batıkent'te Çöp Konteynerleri Yeraltına Alındı

Batıkent'te Çöp Konteynerleri Yeraltına Alındı

Mahallelerdeki çöplerden kaynaklanan kokunun ve görüntü kirliliğinin önüne geçmek isteyen belediye, önümüzdeki haziran ayına kadar bin adet daha konteyner yerleştirerek Batıkent bölgesindeki çalışmayı tamamlamayı hedefliyor.

Yenimahalle Belediyesi tarafından uygulanmaya başlayan yeraltı çöp konteyneri sistemiyle bir defada eskisinden 7 kat daha fazla çöp toplanabiliyor. Bölgedeki ihtiyaca bağlı olarak 5 ya da 7 tonluk kapasiteye sahip olan dev çöp tankları, mahallelerde olabilecek rahatsız edici kokuyu engelliyor. 2,5 metre yüksekliğindeki konteynerlerin 1,65 metrelik kısmı toprağın altında kalırken, sadece 85 cm'lik kısmı toprağın üzerinde yer alarak görsel kirliliğin önüne geçiyor. Çöpler toprak altına alındığı için koku, kapalı olduğu için de sinek ve böceklerin üremesinin önüne geçiliyor. Çöplerin karıştırılma ve sokağa saçılma ihtimali de ortadan kalkıyor.

Temizlik Müdürlüğü ekiplerinin düzenli bir şekilde ilaçlama çalışması yapması sayesinde çöpler hijyenik ortamda toplanıyor. Ortalama 70 ev tarafından kullanılabilen bir çöp konteyneri hurda toplayıcılar ve sokak hayvanları tarafından dağıtılamıyor. Özel vinçli dört adet çöp arabası ile iki günde bir defa yapılacak seferlerle boşaltımı yapılan konteynerler, belediyenin büyük ölçüde yakıt ve personel tasarrufu yapmasını sağlıyor. 40 saniye gibi kısa bir sürede boşaltılabilen dev çöp tankları, yakıt masrafını önceye oranla 5'te 1'e indiriyor. Kullanımına gerek kalmayan eski çöp arabaları da ihtiyacı olan ilçe belediyelerine hibe ediliyor.

Yenimahalle Devlet Hastanesi Nerede?

Batıkent / 17.04.2013

Batıkent Devlet Hastanesi Açıldı

Batıkent / 17.04.2013

Ankara'nın Yeni Gözdesi: Acity Outlet

Ankara / 17.04.2013

Yenimahalle devlet hastanesi çocuk doktorları

Batıkent / 14.08.2011

Yenimahalle devlet hastanesi kadın doğum

Batıkent / 14.08.2011