17.04.2013

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

2049
görüntüleme

Ankara yeni yıla ulaşım zammıyla giriyor

Ankara yeni yıla ulaşım zammıyla giriyor

UKOME'nin bugün yaptığı toplantıda zam oranı belirlendi. Ulaşımda ayda 10 milyon lira zarar eden Ankara büyükşehir bunu zamla kapatmaya çalışıyor.

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren uygulanacak olan yeni tarifeye göre, Ankara'da toplu taşım ücretlerine ortalama yüzde 5 oranında zam yapıldı.

EGO otobüsleri, metro ve Ankaray ulaşımında çok binişli kartlarda tek biniş ücreti 1,50 liradan 1,65 liraya çıkarıldı. UKOME, öğrenciler için indirimli biletlerin de 1,25 lira olmasını kararlaştırdı.

Bu arada yeni tarifelere göre özel halk otobüslerinde de tam bilet ücretleri 2 lira olurken, minibüslerde ise kısa mesafe 2 lira, uzun mesafe 2,30 lira olarak belirlendi.

EGO, metro ve Ankaray'daki çok binişli tam biletlerde uygulanan transfer ücretlerinin ise 50 kuruştan 55 kuruşa çıkarılmasına, indirimli biletlerden de ücret alınmaması uygulamasına devam edilmesi kararlaştırıldı.

UKOME Genel Kurulu'nda görüşülerek karara bağlanan diğer bir ücret tarifesi de Esenboğa Havalimanı'na seferleri bulunan EGO otobüslerine yönelik oldu. Yeni belirlenen tarifeye göre, havalimanına sefer yapan EGO otobüslerinin 2 tam bilet olan taşıma ücretlerinin, tek binişlik tam biletlerde yapılan indirim nedeniyle 3 tam bilete çıkarılmasına karar verildi.

ZARAR ZAMLA KAPATILACAK

Zam toplantısı öncesinde açıklama yapan Melih Gökçek,"Ayda 10 milyon lira zarar ediyoruz. Bunun tabii ki hepsini kapatmayacak bu zam ama en azından bir kısmını kapatabilir" dedi.

En pahalı ulaşımın Ankara'da olduğu konusundaki yorumları redden Gökçek, "Ankara'da tam biletin bedeli aslında 1,50 lira ama herkes bizim tek binişlik biletimizin fiyatını söylüyor. Tek binişlik bilet 1,85 lira diye herkes onu baz alıyor. Bunu kaldıra da biliriz. Ayrıca kartlı sistemin yerine değişik sistemler üzerinde de çalışıyoruz. Dokunmatik kartlar üzerine yoğunlaştık ama ne olur ilerleyen zamanlarda bakacağız"diye konuştu.

Yenimahalle Devlet Hastanesi Nerede?

Batıkent / 17.04.2013

Batıkent Devlet Hastanesi Açıldı

Batıkent / 17.04.2013

Ankara'nın Yeni Gözdesi: Acity Outlet

Ankara / 17.04.2013

Yenimahalle devlet hastanesi çocuk doktorları

Batıkent / 14.08.2011

Yenimahalle devlet hastanesi kadın doğum

Batıkent / 14.08.2011