17.04.2013

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

3242
görüntüleme

Ankara'daki metro çalışmalarında son durum

Ankara'daki metro çalışmalarında son durum

Belediye Başkanı Ak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde Keçiören'i ziyaret ettiğini hatırlatarak, temasları sırasında ilçe halkına'metro müjdesi'verdiğini söyledi. Ulaştırma Bakanlığı'nın yarım kalan metro projelerini tamamlayacağını aktaran Ak, bu kapsamda yapımı devam eden Keçiören metrosunun Ankara'daki projeler arasında ilk sıraya alındığı ve önceliğin Keçiören'e verildiği müjdesini veren Bakan Yıldırım'a teşekkür eden Ak, bu karardan duydukları memnuniyeti diye getirdi.

Göreve geldiklerinden bu yana Keçiören metrosunun diğer projelerden önce tamamlanması konusunda taleplerde bulunduklarını kaydeden Mustafa Ak, gerekçelerini daha önce Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a anlattığını dile getirerek,'Onlar da bizim söylediklerimizi araştırıp talebimizin mantıklı ve makul olduğunu görünce (tamam sizi birinci sıraya yazıyoruz) dediler'görüşünü aktardı. Keçiören metrosunun mevcut metro inşaatları içinde 10 kilometre mesafeyle en kısa hat olduğu bilgisini veren Ak, bir süre önce projede yapılan düzenlemeyle güzergahın, Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan Ankara Hızlı Tren Garı'na entegre edildiğini bildirdi.

Hattın başlangıç noktasının daha önce Tandoğan Meydanı olduğunu ancak yapılan değişiklikle güzergahın başlangıç noktasının Hızlı Tren Garı'nın 25 metre altı olacağını kaydeden Ak, bu sayede yer altından yapılacak bir tünelle Ankaray'ın Maltepe istasyonuyla da bağlantı kurulacağını vurguladı.

Belediye olarak ilçe genelinde gerçekleştirdikleri'beklenti anketleri'nde metro sorunun öne çıktığını vurgulayan Keçiören Belediye Başkanı Ak, sözlerine şöyle devam etti:

'Metronun yapımı Keçiörenliler için son derece önemli. Bu nedenle Keçiören de böyle bir müjdeyi bekliyordu zaten. Metronun bir an önce tamamlanarak hizmete girmesi ile en önemli sorunlardan biri de çözülmüş olacak. Daha önceki metro yapım ihaleleri iptal edilerek bir kaç ay içinde Ulaştırma Bakanlığı tarafından yeniden ihaleye çıkılacak. Yüzde 43'ü tamamlanmış olan Keçiören hattının yerel seçimlerden önce hizmete girmesini bekliyoruz. Bugüne kadar Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ın imza attığı bir çok proje, zamanından önce tamamlandı. İhaleyi alan firmalar işin teslim sürecini hep öne çektiler. Biz de Keçiören metrosunun kısa sürede bitirileceğini umut ediyoruz.'

-'KEÇİÖREN METROSU ANKARA TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK'-

Keçiören'in nüfus itibariyle Türkiye'nin en büyük ilçesi olduğunu ve ilçedeki araç trafiğinin ciddi boyutlara ulaştığını kaydeden Belediye Başkanı Mustafa Ak, bunda geçen yıl rekor kıran otomobil satışlarının etkisi bulunduğu da bildirdi. Özellikle hafta için Fatih Köprüsü ve Etlik güzergahlarında kilometrelerce araç kuyrukları oluştuğunu anlatan Ak,'Bu trafik yoğunluğunun tek çözümü de raylı sistemdir. Ulaşım ağını birbirine bağlayarak bu sorunu raylı sistemle çözmek lazım. Toplu taşımayla bu sorun çözülmez. Özel araçların artması nedeniyle trafikteki yoğunluk artmakta. Ulaşımı şu anda uzun vadede çözecek olan raylı sistemdir'dedi.

Keçiören'de toplu taşımayı kullanan yoğun bir nüfus olduğuna da dikkati çeken Ak,'Hizmete girecek olan metro hattı kısa bir hat olmasına rağmen nüfus yoğunluğu nedeniyle müşterisi en çok olan güzergah olacaktır. Bu sayede kendini amorti edebilecek potansiyele de sahiptir. Bu nedenle Keçiören metrosunun ilk sırada bitirilmesi ve hizmete açılması sadece Keçiören'e hizmet etmeyecek aynı zamanda Ankara'nın ve diğer metroların yapımına da hizmet edecektir'görüşünü bildirdi.

- BAŞKENTTEKİ METRO PROJELERİ-

Ankara Büyükşehir Belediyesi bir süre önce yaptığı çalışma ile Batıkent metrosu ile Keçiören metrosunun kesiştiği yer olan Atatürk Kültür Merkezi durağından başlayan ve Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın altından geçerek, Genelkurmay Başkanlığı'nın önündeki kavşak noktasından Çayyolu metrosuna bağlanacak yeni bir metro hattı projesi hazırlamıştı.

Projelerin tamamlanmasının ardından TCDD Genel Müdürlüğü, Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) tavsiyesi doğrultusunda Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın hafif raylı sistem Ankaray'ın yanı sıra metro hatlarına da entegrasyonu yönünde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalamıştı.

Etüt projeye göre Genelkurmay Başkanlığı önündeki kavşak ile Atatürk Kültür Merkezi arasına yapılacak metro hattı yerin 25 metre altından geçecek.

- ANKARA HIZLI TREN GARI-

Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak.

Mevcut gardaki hatların yer değişikliğinin ardından yeni gar binasına aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği, 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyonel, 2'şer banliyö ve yük trenleri hattı yapılacak.

Ankara Hızlı Tren Garı ile mevcut gar eş güdümlü olarak kullanılacak, iki gar binasının yer altından ve yer üstünden bağlantısı sağlanacak. Projeye göre, Ankaray'ın Maltepe istasyonundan yeni gar binası arasındaki bağlantı'yürüyen bant'sisteminin bulunduğu bir tünelle gerçekleştirilecek. Ayrıca parsel devri ile Celal Bayar Bulvarı 3 şeritten, 4 şeride çıkarılarak trafik rahatlatılacak.

Projenin ihale şartnamesine göre, ihaleyi kazanan firma garın yanı sıra peronlar ile tren setleri yıkama tesislerini de yapacak. Yapım süresi 2,5 yıl olarak belirlenen ihaleyi, en kısa işletme süresi öneren firma kazanacak.

TCDD Genel Müdürlüğü Hızlı Tren Garı'nın ihalesini, şartname alan firmaların tesisin altından geçecek metro istasyonuna yönelik'çekinceleri'nedeniyle 22 Şubat 2011 tarihine ertelemişti.

Yenimahalle Devlet Hastanesi Nerede?

Batıkent / 17.04.2013

Batıkent Devlet Hastanesi Açıldı

Batıkent / 17.04.2013

Ankara'nın Yeni Gözdesi: Acity Outlet

Ankara / 17.04.2013

Yenimahalle devlet hastanesi çocuk doktorları

Batıkent / 14.08.2011

Yenimahalle devlet hastanesi kadın doğum

Batıkent / 14.08.2011