17.04.2013

Site Yöneticisi
tarafından eklendi

2473
görüntüleme

Ankara'da su sıkıntısı

Ankara'da su sıkıntısı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, su tasarrufuna ilişkin geçen yıl alınan kararın bu yıl da aynen uygulanmasını benimsedi. Tasarrufa ilişkin önlemler, 12 Mayıstan itibaren uygulanacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da suyun tasarruflu kullanılması yönünde Meclis üyeleri tarafından verilen gündem dışı önergenin gündeme alınarak, görüşülmesini ve oylanmasını istedi.

Gökçek, suda tasarrufun önemine dikkat çekerek, meclis üyelerinden geçen yıl olduğu gibi bu yıl da suyun dikkatli kullanılmasına destek vermelerini istedi.

Uygulamanın zaman içerisinde yine meclis kararı ile kaldırılabileceğini hatırlatan Gökçek, kararın kabulü halinde önlemlerin 12 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe gireceğini belirtti. Gökçek'in konuyla ilgili açıklamaların ardından yapılan oylamada önerge kabul edildi.

UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Su kaynaklarının daha verimli kullanılması, su sıkıntısının en alt düzeye indirilmesi amacıyla Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin geçen yıl aldığı ve bu yıl da uygulanmasına karar verdiği önlemler şöyle:

"Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve ilk kademe belediyeleri, park ve bahçelerini ASKİ'den izin almak kaydıyla içme suyuna elverişli olmayan kuyulardan temin edecekleri sularla, su tankerleri ile yapacak ve kesinlikle içme suyu kullanmayacak.

Büyükşehir Belediye sınırları içindeki özel şahıs ve kuruluşlar ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait yeşil alanlar tanker suları ile sulanacak.

ASKİ veya DSİ'nin onayı olmadan hiçbir yeni kuyu açılmasına, yer altı sularının kesilmemesi için izin verilmeyecek.

Hortumla araç yıkama yasaklanarak, sadece kova ile yıkanmasına izin verilecek.

Araba yıkama iş yerlerinin kuyu suyu veya tankerle getirecekleri kuyu suları ile araç yıkamalarına müsaade edilecek, şebeke suyu kullanmaları yasaklanacak.

Halı, kilim ve benzeri eşyaların sokak ve caddelerde yıkanması yasaklanacak.

Şebeke suyu sisteminde meydana gelen arızalar nedeniyle boşa akan suların önlenmesi için acil müdahale ekipleri çoğaltılacak.

Vatandaşın ihtiyacının karşılanması maksadıyla ASKİ ve özel sektör tarafından tankerle taşınan içme, kullanma ve sulama sularının fiyatlandırılması konusunda ASKİ Genel Müdürlüğü yetkili kılınacak.

Bu konularda alınan kararlara uymayan kişi ve kuruluşlara ceza yazdırılması konusunda Büyükşehir, Büyükşehir ilçe ve ilk kademe belediye zabıta müdürlüklerinin yetkili kılınacak.

Bu uygulamaların 12 Mayıs 2008 tarihinden itibaren başlaması ve işletmelerin gerekli önlemleri alması konusunda Zabıta Daire Başkanlığı yetkili kılınacak."

ŞİKAYETLER İçİN

Açıklamada, alınan önlemlere uyulmadığı takdirde, vatandaşların şikayetlerini iletecekleri telefon numaralarına da yer verildi.

Buna göre, vatandaşlar Alo 153, ASKİ 185 ile Büyükşehir Belediyesi Zabıtası'nın 231 79 84-231 79 85-231 79 86 numaraları telefonları ile Büyükşehir Belediye sınırları içerisindeki ilçe ve belde belediye zabıta müdürlüklerine konuya ilişkin şikayetlerini iletebilecekler.

Yenimahalle Devlet Hastanesi Nerede?

Batıkent / 17.04.2013

Batıkent Devlet Hastanesi Açıldı

Batıkent / 17.04.2013

Ankara'nın Yeni Gözdesi: Acity Outlet

Ankara / 17.04.2013

Yenimahalle devlet hastanesi çocuk doktorları

Batıkent / 14.08.2011

Yenimahalle devlet hastanesi kadın doğum

Batıkent / 14.08.2011